Ustroń - Budżet Obywatelski

plik foto id: 1400002559

PUBLIKACJA NADESŁANYCH PROJEKTÓW

Szanowni Państwo,
Prezentujemy wszystkie zgłoszone projekty.
Uwaga: Szacunkowy koszt projektu jest podany przez wnioskodawcę.

Id projektu: BOU01

Cyfrowa pracownia językowa ADVENTURE

Projekt „Cyfrowa pracownia językowa ADVENTURE”, umożliwi prowadzenie zajęć językowych najbardziej nowoczesnymi metodami, przyjaznymi każdemu uczniowi. Pozwoli na naukę dostosowaną do indywidualnych możliwości, tempa pracy ucznia. Pracownia językowa składać się będzie z 24 samodzielnych stanowisk, wyposażonych w specjalistyczne oprogramowanie, rejestrator cyfrowy i słuchawki z mikrofonami dynamicznymi dla każdego ucznia. Takie udogodnienie sprzyja koncentracji uwagi, motywuje do skupienia i ćwiczeń. Pozwala prowadzić zajęcia z uczniami o różnym stopniu zaawansowania językowego w tym samym czasie. Daje sposobność swobodnego, głośnego treningu wymowy przez dialogi, doskonaląc mowę, umiejętności komunikacyjne, jednocześnie przełamując naturalny opór do rozmów w języku obcym. Pracownia językowa na chwilę obecną stwarza najdogodniejsze warunki do nauki języków obcych. Nowoczesne rozwiązania w edukacji to narzędzia, po które zawsze warto sięgać, zwłaszcza jeśli dają nam gwarancję bardziej wydajnego nauczania. Współcześni uczniowie najlepiej odnajdują się w cyfrowej rzeczywistości, nie pozostaje nam więc nic innego, jak tylko dać im taką możliwość.

Nazwa osiedla: Nierodzim
Szacunkowy koszt projektu: 40000 zł
Lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 6 z Oddziałami Integracyjnymi im. Józefa Kreta w Ustroniu, ul. Józefa Kreta 6

Id projektu: BOU02

Bezpieczne przejście dla pieszych

Doświetlenie przejścia dla pieszych, wraz z poprawą oznakowania poziomego, które poprawi bezpieczeństwo pieszych. Przejście zlokalizowane jest w rejonie osiedla i budynków mieszkalnych, sklepów spożywczych, apteki i kilku fabryk co generuje spory ruch samochodowy oraz pieszych.

Nazwa osiedla: Ustroń Dolny
Szacunkowy koszt projektu: 35000 zł
Lokalizacja: przejście dla pieszych ul. Daszyńskiego 64c obok sklepu "Euro" przy Kuźni

Id projektu: BOU03

Wiaty stadionowe dla zawodników rezerwowych

Dwie Wiaty stadionowe, każda o konstrukcji z profili stalowych, ocynkowanych i malowanych proszkowo, obita płytami poliwęglanowymi, zakotwiona punktowo do gruntu, posiadają siedziska z tworzywa sztucznego w ilości 10szt. Wraz z wykonaniem podestu z kostki brukowej.

Nazwa osiedla: Nierodzim
Szacunkowy koszt projektu: 33000 zł
Lokalizacja: Boisko KS Nierodzim

Id projektu: BOU05

Ogród przedszkolny - wspaniała sprawa, cenna nauka i świetna zabawa

Projekt ma służyć najmłodszym mieszkańcom Osiedla Ustroń Górny, na co dzień uczęszczającym do Przedszkola nr 1 w Ustroniu oraz ich najbliższym. Ogród przedszkolny Przedszkola nr 1, znajdujący się w samym sercu miasta Ustroń, to prawdziwy skarb i niezaprzeczalny atut Przedszkola. Takie miejsce, które inspiruje i łączy z naturą jest idealne dla rozwoju dzieci. Poprzez realizację projektu pragniemy, aby ogród przedszkolny stał się dla przedszkolaków “zielonym przedszkolem”, co odpowiada współczesnym trendom wychowania dzieci poprzez przebywanie w kontakcie z otaczającą przyrodą. Tym istotniejsza zdaje się być kwestia dbałości o atrakcyjność i funkcjonalność tego miejsca. Dzięki modernizacji i doposażeniu ogrodu w nowy, bezpieczny sprzęt do zabaw ruchowych i tematycznych, dzieci będą miały szansę na ciekawe i atrakcyjne działania. Ponadto zajęcia ruchowe, ze szczególnym uwzględnieniem tych na świeżym powietrzu są gwarancją zdrowia i dobrego samopoczucia. Wzbogacone bazą dydaktyczną i w odpowiednio wyposażone sprzęty, stanowią doskonałą podwalinę do realizowania celów, nie tylko prozdrowotnych, ale również ogólnorozwojowych. Ze zmodernizowanego ogrodu będzie korzystało mnóstwo dzieci przez wiele kolejnych lat. Inwestowanie w wychowanie i edukację najmłodszych dzieci przyniesie wymierne efekty już w niedługiej przyszłości. Ogród to również miejsce sprzyjające ćwiczeniu umiejętności społecznych i nauce odpowiedzialności. Pomóc w tym może wspólna uprawa ogródka. W ten sposób nadarza się świetna okazja do kształtowania u dzieci postaw ekologicznych. Zależy nam na tym, by dzieci dzięki zestawom do upraw mogły uzyskać wiedzę o etapach rozwoju i warunkach życia roślin, obserwować zmiany zachodzące w wyglądzie roślin w ciągu roku. Chcielibyśmy także, by dzieci nauczyły się posługiwania prostymi narzędziami ogrodniczymi i wyrobiły w sobie nawyk systematycznego pielęgnowania roślin w ogrodzie. Ogrodowe uprawy mogą stanowić zieloną bazę zdrowych posiłków dzieci. Założeniem projektu jest, by dzięki modernizacji i doposażeniu ogrodu przedszkolnego Przedszkola nr 1 w nowy, bezpieczny i atrakcyjny sprzęt dzieci miały okazję do niczym nieskrępowanej aktywności na świeżym powietrzu, eksplorowania przyrody, nabywania nowych doświadczeń, rozwijania zainteresowań i pasji, wzbogacania wiedzy. Ponadto przedszkolny ogród będzie świetnym miejscem do świętowania w gronie najbliższych, w tym Dnia Rodziny, Dnia Dziecka oraz Pikniku Rodzinnego.

Nazwa osiedla: Ustroń Górny
Szacunkowy koszt projektu: 38327 zł
Lokalizacja: Ogród przy Przedszkolu nr 1 w Ustroniu wchodzącym w Zespół Szkolno – Przedszkolny nr 1 w Ustroniu ul. Partyzantów 9

Id projektu: BOU06

Budowa mini placu zabaw

Budowa placu zabaw dla dzieci. Urządzenia dla dzieci w różnym wieku, zawierające huśtawki, karuzele, bujaki,

Nazwa osiedla: Ustroń Dolny
Szacunkowy koszt projektu: 40000 zł
Lokalizacja: os. Cieszyńskie plac między budynkami 3 i 4 a ul. Cieszyńską

Id projektu: BOU08

Film dokumentalny ukazujący unikatowy charakter dzielnicy wczasowej Jaszowiec.

Krótkometrażowy film dokumentalny (15-20 min.) ukaże unikatowy charakter dzielnicy wczasowej Jaszowiec. Poprzez obraz i słowo chcemy uzmysłowić wszystkim odbiorcom dokumentu, dlaczego dawne peerelowskie obiekty wczasowe są tak cenne z punktu widzenia historii architektury oraz traktowane są jako dziedzictwo kultury narodowej, które należy chronić. Film ma być wyrazem obywatelskiej troski o przyszłość dzielnicy, którą należy zrewitalizować z szacunkiem dla jej pierwotnego zamysłu. Jako mieszkańcy dzielnicy powinniśmy być dumni z faktu, że żyjemy w bliskości projektu, który zrewolucjonizował myślenie o architekturze w górach w Polsce. Filmowy obraz o Jaszowcu wypromuje nasze mało znane w kraju dziedzictwo i zachęci do odwiedzenia malowniczej doliny. Będzie także świeżym spojrzeniem w dyskusji o możliwościach odnowy powojennej architektury. Ważnym elementem przedsięwzięcia jest wybór odpowiednich twórców. Do współpracy chcemy zaprosić autorów uznanego już filmu „Uzdrowisko. Architektura Zawodzia”. Możemy być pewni, że obraz zostanie stworzony przez profesjonalistów związanych z dzielnicą, rozumiejących jej charakter i specyfikę. Dzięki temu zyskamy oryginalne podejście do aktualnych problemów Jaszowca. Poprzez emisję filmu w sieci internetowej chcemy zwrócić uwagę oglądających na to jak ważne jest dla nas otoczenie, w którym żyjemy, a także zachęcić do współuczestnictwa w jego kształtowaniu. Uważamy, że jeśli sami mieszkańcy dzielnicy oraz właściciele domów wczasowych zrozumieją współczesne myślenie o fenomenie dziedzictwa i zapoznają się z przyszłościowymi trendami w turystyce, to dzielnica Jaszowiec ma szansę na nowo rozkwitnąć.

Nazwa osiedla: Polana
Szacunkowy koszt projektu: 39940 zł
Lokalizacja: Osiedle Polana ze szczególnym uwzględnieniem Jaszowca.

Id projektu: BOU09

"Biblioteka bliżej nas"

Projekt „Biblioteka bliżej nas” zakłada przede wszystkim zakup i instalację zewnętrznej wrzutni do książek i materiałów bibliotecznych. Wrzutnia (zwana też trezorem bibliotecznym) pozwala na wygodny,całodobowy zwrot wypożyczonych lektur i płyt. Urządzenie jest odporne na warunki zewnętrzne i nie wymaga zasilania elektrycznego. Zostanie zamontowane przy wejściu do budynku biblioteki od strony parkingu. Trezor wyposażony jest w wózek z ruchomym dnem co zapewnia bezpieczeństwo wrzucanym materiałom oraz wygodę obsługi. Wrzutnia znacznie podniesie standard użytkowania biblioteki dla wypożyczających. Duże znaczenie ma też możliwość bezkontaktowego i bezpiecznego zwrotu książek. Dzięki wrzutni wypożyczone materiały biblioteczne można oddać 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę. W powiecie cieszyńskim wrzutnie stoją już w Strumieniu, Hażlachu i Dębowcu https://www.biblioteki.gropius.com.pl/wrzutnia-ksiazek.html Zaplanowano także cykl spotkań autorskich dla dorosłych i dzieci oraz koncertów mających uświetnić montaż urządzenia oraz uświadomić jego funkcjonalność. Projekt zakłada też zakup nowości wydawniczych, tak aby oferta placówki była atrakcyjna i stanowiła zachętę do odwiedzin dla mieszkańców Ustronia oraz odwiedzających miasto turystów.

Nazwa osiedla: Ustroń Górny
Szacunkowy koszt projektu: 39000 zł
Lokalizacja: Wejscie do budynku Biblioteki przy ul.Rynek 4 od strony parkingu

Id projektu: BOU10

Twórcze Dziecko = Przedsiębiorczy Dorosły

W ramach projektu zostaną zakupione materiały plastyczno-techniczne do warsztatów świetlicowych dla dzieci z naszego Osiedla , które uczęszczają do SP-3 z OP Ustroń.

Nazwa osiedla: Polana
Szacunkowy koszt projektu: 5000 zł
Lokalizacja: Szkoła Podstawowa nr 3 z Oddziałami Przedszkolnymi, Polańska 25

Id projektu: BOU11

Bezpieczna Szkoła - wideodomofon oraz monitoring zewnętrzny SP-3 z OP

W ramach projektu zostanie zamontowany system monitoringu zewnętrznego wokół budynku szkoły oraz wideodomofony przy wejściach do szkoły i oddziałach przedszkolnych.

Nazwa osiedla: Polana
Szacunkowy koszt projektu: 35000 zł
Lokalizacja: SP-3 z OP , Polańska 25

Id projektu: BOU13

Doposażenie placu zabaw w Nierodzimiu

Projekt polega na doposażeniu przyszkolnego, ogólnodostępnego placu zabaw na ulicy Józefa Kreta o dwa urządzenia tzw. sprężynowce. Proponowane miejsce ustawienia urządzeń to północno-wschodni róg placu. Teren jest ogrodzony i monitorowany. Plac zabaw służy zarówno uczniom Zespołu Szkolno-Przedszkolnego jak i mieszkańcom dzielnicy, jest to jedyne takie ogólnodostępne miejsce w Nierodzimiu. Zadanie zakłada wykonanie nawierzchni bezpiecznej oraz zakup i montaż urządzeń.

Nazwa osiedla: Nierodzim
Szacunkowy koszt projektu: 16000 zł
Lokalizacja: Ul. Józefa Kreta, działka nr 360/19

Id projektu: BOU15

"Uzdrowisko. Niezrealizowany przedwojenny plan rozwoju Ustronia" - wydanie publikacji z oryginalnym opisem i współczesnym komentarzem do pierwszego w historii miasta kompleksowego projektu urbanistycznego.

Pierwszy miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla środkowej części Ustronia pokrywa się z obszarem obecnej dzielnicy Ustroń Dolny. W zachowanej dokumentacji możemy znaleźć m. in. pomysł, iż dawny ustroński dworzec miał być początkiem, bramą do nowoczesnego, modernistycznego w formie kurortu, a chociażby reprezentacyjna promenada od niego wychodząca miała ciągnąć się aż do obecnego rynku. Plany tej realizacji przekreśliła II Wojna Światowa. Projekt zakłada wydanie publikacji, w której zawarty będzie plan rozwoju ustrońskiego uzdrowiska z 1931 roku autorstwa Eugeniusza Zaczyńskiego wraz z jego opisem oraz współczesnym opracowaniem. Wydruk w nakładzie 2000 egzemplarzy pozwoli m. in. przekazać egzemplarze wydawnictwa do szkół i instytucji w całym Ustroniu, a także poza nim, dzięki czemu każdy mieszkaniec, turysta i pasjonat będzie mógł zapoznać się z historią naszego miasta, które mogło wyglądać inaczej. Dodatkowym atutem będzie udostępnienie bezpłatnej wersji w sieci internetowej. Pozwoli to także promować ustroński modernizm, a więc całe miasto na szerszą skalę. Książka zostanie wydana w lokalnym wydawnictwie "Galeria na Gojach". Jest to projekt kulturalny, który pozwoli kształtować lokalny patriotyzm, a także da szansę na przekazanie estetycznych wzorców w zakresie architektury i urbanistyki. Wydaniu książki będą towarzyszyć okolicznościowe prezentacje w instytucjach kultury. Komentarz będący wstępem do planu Zaczyńskiego stworzy Mateusz Bielesz, rodowity ustroniak, pasjonat historii uzdrowiska i architektury modernistycznej, autor artykułów w Kalendarzu Ustrońskim, a także pomysłodawca filmu "uzdrowisko. Architektura Zawodzia".

Nazwa osiedla: Ustroń Dolny
Szacunkowy koszt projektu: 31700 zł
Lokalizacja: Dzielnica Ustroń Dolny

Id projektu: BOU16

Doposażenie placu zabaw w Przedszkolu nr 4 w Hermanicach

Przedszkole posiada duży ładny ogród. Z uwagi na brak środków na inwestycje niektóre urządzenia na placu zabaw są zniszczone. Plac zabaw zostanie wyposażony w trzy nowe urządzenia tj. karuzelę tarczową, lokomotywę z wagonikiem oraz domek sklepik. Lokomotywa wyposażona jest w przejście tubowe oraz pochylnię i podest. Pod karuzelą zostanie wykonana bezpieczna nawierzchnia dostosowana do wysokości upadku urządzenia z uwzględnieniem stref bezpieczeństwa. Do przedszkola uczęszcza 90 dzieci. Plac zabaw zaopatrzony w odpowiedni sprzęt, przyczyni się do stymulowania ich wszechstronnego rozwoju.

Nazwa osiedla: Hermanice
Szacunkowy koszt projektu: 40000 zł
Lokalizacja: 384/275

Id projektu: BOU18

Malowanie dachu oraz zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej w Ustroniu-Nierodzimiu

Ideą projektu jest wsparcie jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej w Ustroniu Nierodzimiu poprzez realizację niektórych planów inwestycyjnych jednostki. W danym projekcie, wyróżniono dwa cele. Pierwsza część projektu przewiduje zakup nowych hełmów strażackich, co pozwoli wymienić już wysłużone i zniszczone hełmy, zapewniając bezpieczne i komfortowe warunki pracy dla strażaków ochotników pełniących służbę podczas działań na rzecz bezpieczeństwa mieszkańców naszej dzielnicy jak i całego miasta. Hełmy Rosenbauer Heros Titan (z odblaskowymi naklejkami, wyposażone w przyłbicę, okulary, osłonę karku oraz zintegrowaną dedykowaną latarkę czołową) są przedstawicielem nowej generacji hełmów pożarniczych spełniających wszystkie normy i certyfikaty ważne dla hełmów strażackich. W ramach inicjatywy planowany jest zakup 11 wymienionych hełmów, przy czym ilość ta może ulec zmianie +1/-1 w zależności od kosztów realizacji drugiej części zadania – projekt sporządzony na podstawie ofert/wycen otrzymanych na dzień złożenia. Druga część danego projektu, przewiduje renowację poszycia dachu wiaty i budynku gastronomiczno-gospodarczego znajdujących się na działce nr 602/1 przy ul. Józefa Kreta 1, mieszkańcom miejsce znane jako „Olszynka”. Poszycie blaszane, ze względu na upływający czas i oddziałanie warunków atmosferycznych ulega coraz to w większym stopniu destrukcji i korozji. W celu zapobiegnięcia dalszego pogarszania się stanu blachy a w następstwie powstania nieszczelności i przecieków co doprowadzi do niszczenia konstrukcji nośnej obiektów, wymagana jest renowacja pokryć dachowych. Prace te polegać mają na mechanicznym oczyszczeniu powierzchni dachu jak i konstrukcji stalowej, myciu i odtłuszczeniu pod ciśnieniem a następnie dwukrotnym malowaniu (powierzchnie połaci: wiata 210m2, budynek gastronomiczno-gospodarczego 100m2). „Olszynka” od lat służyła jako miejsce spotkań mieszkańców. Dotychczasowa funkcja tego miejsca (bar) nie znajduje już zapotrzebowania ale jest jednym z nielicznych, które mogą jeszcze służyć i służą jako miejsce spotkań zorganizowanych grup czy młodzieży. Jest to miejsce ciche i bezpieczne, ogrodzone z możliwością aktywnego spędzenia czasu. W imieniu Ochotniczej Straży Pożarnej w Ustroniu Nierodzimiu zwracamy się z gorącą prośbą o wsparcie naszego projektu: zakupu hełmów strażackich jak i renowacji poszyć dachowych budynków „Olszynki” w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego bez pomocy, którego realizacja danych zamierzeń będzie niemożliwa ze względu na brak funduszy.

Nazwa osiedla: Nierodzim
Szacunkowy koszt projektu: 40000 zł
Lokalizacja: Remiza OSP - Ustroń ul. Szeroka 5 (I część projektu); Ustroń ul. Józefa Kreta 1 – działka nr 602/1 (II część projektu)

Id projektu: BOU19

Plac zabaw na ul. Różanej - zestaw wspinaczkowy

Jest to propozycja dokończenia projektu częściowo zrealizowanego w 2021 roku. Zarząd Osiedla Hermanice zaproponował, aby wykorzystać istniejący już projekt i dokończyć jego realizację. Ze względu na rosnące ceny materiałów i usług nie udało się postawić zestawu wspinaczkowego wraz z wymianą nawierzchni oraz przebudować ogrodzenia. Plac zabaw jest fajnym miejscem dla maluszków, ale brakuje na nim urządzeń dla dzieci nieco starszych. Zestaw wspinaczkowy byłby idealnym uzupełnieniem. Przebudowa ogrodzenia nie jest sprawą priorytetową i może zostać zrealizowana, jeśli zostaną na nią środki.

Nazwa osiedla: Hermanice
Szacunkowy koszt projektu: 40000 zł
Lokalizacja: Plac zabaw ul. Różana

Id projektu: BOU20

W świecie zmysłów- zintegrowani sensorycznie

Zespół Szkolno- Przedszkolny nr 2 to największa placówka oświatowa w Ustroniu. Od września 2021 uczęszcza do niej ok 500 uczniów. Nauczyciele nieustannie pracują nad poprawą warunków pobytu dzieci w szkole, dbając również o zapewnienie im komfortu po zajęciach lekcyjnych. Wiele dzieci korzysta z zajęć rewalidacyjnych, korekcyjno- kompensacyjnych, Integracji Sensorycznej, logopedycznych, rozwijających kompetencje emocjonalno- społeczne. Ważne jest wzmacnianie uczniów i kompensowanie ich braków, szczególnie w tak trudnym czasie jakim jest izolacja spowodowana pandemią COVID-19. Na dzień dzisiejszy główną potrzebą jest doposażenie sali Integracji Sensorycznej w profesjonalny atlas z pełnym wyposażeniem i kosze do koszykówki (kosze umieszczone będą w sali gimnastycznej, dzięki czemu będą z nich korzystać dzieci nie tylko objęte terapią SI, ale wszystkie pozostałe) oraz sali rewalidacyjnej na piętrze edukacji wczesnoszkolnej w odpowiednie meble i sprzęty. Podstawowym celem terapii i rewalidacji jest podniesienie kompetencji społecznych, edukacyjnych, ogólnorozwojowych, fizycznych i intelektualnych. Dla wielu dzieci będzie to miejsce budzące poczucie bezpieczeństwa, w którym będą miały możliwość korzystania ze wsparcia specjalistów i fachowego sprzętu. Do Sali Integracji Sensorycznej niezbędny jest atlas z pełnym wyposażeniem, gdyż rehabilitujemy dzieci z niepełnosprawnością ruchową. Sala rewalidacji na piętrze edukacji wczesnoszkolnej aktualnie wyposażona jest w stare 40- letnie stoliki i krzesła oraz w trzy stare szafy na tle odrapanych ścian. Specjaliści pracujący w szkole z zaangażowaniem i wsparciem rodziców pozyskują fundusze na wyposażenie, ale to wystarcza jedynie na częściowe doposażenie. Miejsce, które pragniemy doposażyć i stworzyć dla naszych dzieci ma być odpowiednie do rehabilitacji, ćwiczeń wymagających skupienia uwagi, relaksacji i podniesienia umiejętności edukacyjno- społecznych. Dzięki środkom z Budżetu Obywatelskiego można byłoby wyposażyć wyżej wymienioną przestrzeń tak aby zaspokajała psychofizyczne i emocjonalne potrzeby oraz pragnienia dzieci. Mamy szansę stworzyć miejsce, w którym odnajdą siebie, do którego będą przychodzić i jeszcze chętniej powracać.

Nazwa osiedla: Ustroń Dolny
Szacunkowy koszt projektu: 37099 zł
Lokalizacja: Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 2 ul. Daszyńskiego 31, sala Integracji Sensorycznej, sala rewalidacji na piętrze edukacji wczesnoszkolnej .

Id projektu: BOU21

Aktywny Ustroń Dolny - zajęcia na basenie dla dzieci, dorosłych i seniorów

Projekt obejmuje darmowe zajęcia rekreacyjne na basenie dla mieszkańców: - aqua aerobik dla seniorów 30h - aqua aerobik dla dorosłych 30 h - nauka pływania dla dzieci w wieku 7-11 - 33h - szkolenie nordic walking - piknik dla wszystkich uczestników

Nazwa osiedla: Ustroń Dolny
Szacunkowy koszt projektu: 40000 zł
Lokalizacja: Hotel Montebello